ROZWAŻANIA EWANGELII

sobota, 4 maja 2024 r.

(J 15,18-21)
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie pierwej znienawidził. Gdybyście byli ze świata, świat by was miłował jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi. Pamiętajcie na słowo, które do was powiedziałem: „Sługa nie jest większy od swego pana”. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał”.

„Ja was wybrałem sobie ze świata”. Miłujący Bóg i nienawistny świat czyli obecność na ziemi złego ducha. Choć pokonany przez Chrystusowe zmartwychwstanie, próbujący naszą wierność Bogu. Ta sama nienawiść z jaką świat przyjął Jezusa rozciąga się na Jego uczniów. Nie może nas to dziwić, bo On sam nam to zapowiedział. To element bycia uczniem, czyli bycia włączonym w Jego życie. Niech nas więc nie dziwi nienawiść świata, jakiej w różnej formie doświadczamy. Niech nas umacnia zapewnienie Chrystusa o udziale w Jego zwycięstwie: choćby chodził ciemną doliną zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.

Rozważania przygotowuje Ksiądz dr hab. Janusz Lekan, prof. KUL