Poradnictwo psychologiczne i rodzinne

Od dziesięciu lat przy Duszpasterstwie Akademickim KUL działa poradnia psychologiczna. Jest to przede wszystkim punkt konsultacyjny, ale również miejsce, w którym udzielamy pomocy psychologicznej i prowadzimy krótkoterminową terapię indywidualną.
Nasze usługi kierowane są do studentów i pracowników naukowych lubelskich uczelni. Z porad korzysta bardzo wiele osób.

W Punkcie Konsultacyjno-Psychologicznym pracują absolwenci KUL z długim stażem pracy i przygotowaniem psychoterapeutycznym:

Poniedziałek
09.00 – 11.00 mgr Marek Kryński

Piątek
14.00 – 16.00 mgr Maria Stróżak

 

W punkcie konsultacyjnym Naturalnego Planowania Rodziny prowadzona jest nauka metody objawowo-termicznej wg Flynno oraz doradztwo zdrowotne z zakresu zagadnień życia płciowego i fizjologii cyklu przez wykwalifikowanych doradców i instruktorów NPR. Dwa razy do roku prowadzone są kursy nauki określonej metody dla studentek, studentów, narzeczonych, młodych małżonków.

W poradni dyżurują:

Poniedziałek

17.00 – 19.00    mgr Katarzyna Gogacz

Wtorek

17.30 – 19.30    mgr Adrianna Rosłaniec

Numer do poradni rodzinnej: 81- 445-40-80 (czynny tylko w godzinach pracy poradni)

 

Naturalne planowanie rodziny

Co to jest Naturalne Planowanie Rodziny?
Naturalne Planowanie Rodziny (NPR) jest to styl życia małżonków, który umożliwia im zaplanowanie lub odłożenie poczęcia dziecka w sposób wolny i świadomy. Opiera się na świadomości i wiedzy oraz respektowaniu cyklicznego rytmu płodności i niepłodności pary małżeńskiej. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia termin “naturalne planowanie rodziny” powinien być zastąpiony wyrażeniem “metody rozpoznawania płodności”.

Co jest podstawą NPR?
Zostało dowiedzione naukowo, iż tylko w ciągu kilku dni cyklu miesiączkowego współżycie seksualne może doprowadzić do poczęcia dziecka. Kobieta poprzez somoobserwację objawów płodności może bardzo precyzyjnie określić okres płodności i okresy niepłodności w czasie cyklu.

Jakie wskaźniki umożliwiają określenie czasu płodności i niepłodności?
Głównymi wskaźnikami płodności tzn. takimi, które występują u każdej płodnej kobiety podczas cyklu owulacyjnego są:
– zmiany w śluzie wydzielanym przez gruczoły szyjki macicy,
– zmiany w podstawowej temperaturze ciała,
– zmiany w położeniu i twardości szyjki macicy.

U niektórych kobiet występują pomocnicze wskaźniki płodności; należą do nich między innymi:
– ból owulacyjny,
– plamienie okołoowulacyjne,
– napięcie w piersiach,
– zmiany nastroju i łaknienia,
– obrzęki

Jakie są rodzaje metod rozpoznawania płodności?
– metoda termiczna ścisła
– metoda termiczna poszerzona
– metoda owulacji Billingsa
– metody objawowo termiczne

Co to są metody objawowo termiczne i jaka jest ich skuteczność?
Istnieje wiele metod objawowo termicznych naturalnego planowania rodziny, które wykorzystują pomiary podstawowej temperatury ciała (PTC), obserwację objawu śluzu i kalkulację, a niektóre z nich samoobserwację szyjki macicy. Należą do nich między innymi: metoda podwójnego wskaźnika wg Flynn, metoda wg Rotzera metoda wg. Kiplleyów, polska modyfikacja metody wg Kramarek. Poszczególne odmiany tych metod w zależności od autora, różnią się sposobem prowadzenia kart obserwacji cyklu, liniami pomocniczymi i stosunkowo mało istotnymi różnicami w sformułowaniach kryteriów rozpoznawania faz płodności i niepłodności w cyklu. By ocenić skuteczność danej metody naturalnej lub sztucznej, używa się do tego współczynnika Pearla (oznacza on liczbę nieplanowanych poczęć, które występują u 100 par, stosujących określoną metodę planowania rodziny, w ciągu roku). Wskaźnik Pearla dla metod objawowo-termicznych wybosi poniżej 1 tzn. 99 – 99,5% (wg WHO i Rötzera).

Zalety Metod Rozpoznawania Płodności
– są ekologiczne, nieszkodliwe dla zdrowia,
– pogłębiają więź i miłość małżeńską,
– uczą wzajemnego szacunku i odpowiedzialności,
– pomagają kobiecie każdego dnia odkrywać tajniki własnego ciała, co daje jej lepsze rozumienie swego organizmu i ułatwia samooakceptację,
– pomagają kobiecie odczytać powołanie do macierzyństwa,
– umożliwiają świadome kierowanie swoją płodnością,
– stanowią test diagnostyczny w schorzeniach ginekologicznych,
– umożliwiają zaplanowanie poczęcia dziecka,

Mogą być stosowane między innymi:
– w cyklach nieregularnych,
– w szczególnych sytuacjach życiowych kobiety (tj. karmienie piersią, premenopauza)

Metody NPR są akceptowane przez największe religie świata (chrześcijaństwo, judaizm, islam). Nie ma wobec nich zastrzeżeń natury moralnej.

Do kogo są adresowane metody naturalne?
– do młodych dziewcząt, studentek, par narzeczonych, które chcą nabyć umiejętności rozpoznawania faz płodności i niepłodności cyklu miesiączkowego,
– do dziewcząt, które mają bolesne, obfite miesiączki, cykle nieregularne, nasilone objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i chcą złagodzić te dolegliwości,
– do małżonków, którzy planują poczęcie dziecka lub pragną wydłużyć okresy między kolejnymi porodami,
– do kobiet, które są w okresie po porodzie i chcą nauczyć się obserwacji cyklu miesiączkowego i metody L.A.M mówiącej o zasadach utrzymania bezpłodności laktacyjnej,
– do kobiet w okresie premenopauzy, króre mają trudności z objawami występującymi w tym czasie,
– do kobiet, które stosują metody antykoncepcyjne na przykład takie jak pigułki hormonalne czy wkładka wewnątrzmaciczna, a chciałyby nauczyć się metod, które nie są szkodliwe dla zdrowia, a równocześnie są bardzo skuteczne.