Niedzielne rozważania – Punkta

Łk 6, 17. 20-26, VI NIEDZIELA ZWYKŁA, ROK C

Jezus zszedł z Dwunastoma na dół i zatrzymał się na równinie; był tam liczny tłum Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jeruzalem oraz z nadmorskich okolic Tyru i Sydonu. On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił: „Błogosławieni jesteście, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże. Błogosławieni, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni. Błogosławieni, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie. Błogosławieni jesteście, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego odrzucą z pogardą wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom. Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą. Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie. Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie. Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom”.

Prośba przygotowawcza: proś o łaskę, aby wszystko, co będzie się działo na modlitwie skierowane było wyłącznie ku służbie i chwale Boga.
Obraz: stań nieopodal Jezusa i wsłuchuj się w Jego słowa
Prośba szczegółowa: proś o łaskę doświadczenia pełnego szczęścia w Bogu

1) Jezus zszedł z Dwunastoma i zatrzymał się na równinie

Nasze życie duchowe często przypomina sinusoidę. Doświadczamy wzniosłych chwil, napełniających nasze serca po brzegi, ale też i tych ciemnych, trudnych dolin. Często utożsamiamy nasze stany emocjonalne z relacją Pana Boga do nas. Czuję się dobrze to znaczy, że Pan Bóg mnie kocha. Mam się źle, to zapewne jest ode mnie oddalony. Spróbuj kolejnym razem, gdy tak pomyślisz uświadomić sobie, ze Pan Bóg jest przy tobie bez względu na to co czujesz – On kocha Cię zawsze tak samo. Dziś Jezus zatrzymuje się na równinie, czyli w stałości, codzienności, zwyczajnym byciu tu i teraz. Spróbuj w takiej zwykłej szarej codzienności dostrzec, że Pan Bóg jest obok. Czy umiesz żyć z Bogiem w codzienności? Czy tylko przebudzasz się duchowo w czasie wzlotów lub upadków? Pomyśl, czy w Twoim życiu duchowym jest miejsce na życie na równinie?

2) Błogosławieni

Błogosławieni, czyli szczęśliwi. Droga życia z Jezusem to droga szczęścia. On nam nieustannie błogosławi w podążaniu za Nim. W podążaniu, bo samego siebie nazywa Drogą. To zaprasza nas do nieustannego bycia w duchowym życiu. Mamy być ubodzy sobą, a bogaci wzrastającą w nas Jego łaską. Nieustannie głodni Jego obecności. Płaczący ilekroć odtrącamy Jego miłość. Odepchnięci przez świat, który za nic ma nasze świadectwo życia z Nim. Czy zauważasz ile w twoim sercu jest błogosławieństwa Bożego? Czy odczuwasz duchową tęsknotę, głód i małość, które wskazują ci Jezusa jako źródło wszelkich twoich tęsknot? Czy sama droga wzrastania w błogosławieństwach jest dla ciebie szczęściem?

3) Biada

Jezus czterokrotnie mówi o błogosławieństwie i jego odrzuceniu mówiąc „biada”. W swojej wielkiej miłości do ciebie pochyla się dziś i pyta czy całym sercem idziesz za Nim. Ile w Twoim sercu jest miejsc szczęścia a gdzie rozgościło się „biada”. Wskazuje dziś bardzo konkretnie cztery obszary, które mogą być przeszkodą w przyjmowaniu Jego łaski i miłości. Czy zdobywanie i posiadanie jest dla ciebie sensem życia? Czym się karmisz – Jego słowem, Jego Miłością, czy dobrami tego świata? Czy żyjesz beztroską, odkładając życie z Bogiem i życie przykazaniami na później? Czyja opinia jest dla ciebie ważniejsza – Boga o Tobie, czy innych ludzi?

Modlitwa końcowa
Porozmawiaj z Jezusem jak przyjaciel z przyjacielem o tym, co było ważne na tej modlitwie. Na zakończenie odmów Ojcze nasz.

Studentów, którzy pragną poznawać i dzielić się tą formą modlitwy zapraszamy na spotkania Wspólnoty Szkoła Kontaktu z Bogiem Todo Modo w czwartki po wieczornej Mszy świętej o godzinie 19.00 do sali AB