Niedzielne rozważania – Punkta

Mt 22, 15-21, XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA, ROK A (do pobrania pdf)

Faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Jezusa w mowie. Posłali więc do Niego uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli: „Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie?”. Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: „Czemu Mnie kusicie, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową”. Przynieśli mu denara. On ich zapytał: „Czyj jest ten obraz i napis?”. Odpowiedzieli: „Cezara”. Wówczas rzekł do nich: „Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”.

Modlitwa przygotowawcza zwyczajna: prosić o łaskę, żeby wszystkie moje zamiary, czyny i prace skierowane były wyłącznie ku służbie i chwale Boga (można też użyć własnej modlitwy o czystość intencji).

Obraz do medytacji: stań przed Bogiem z tym, co jest dla Ciebie ważne i drogie.

Prośba do tej medytacji: proś o odwagę życia w prawdzie.

1) Jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz

Nauczanie Jezusa było świadectwem Jego życia. Opowiadał o tym jak żył i w taki właśnie sposób nauczał. My staramy się żyć tym, co głosimy. Słowa, którymi ewangelizujemy czasami mobilizują, ciągną nas w górę do Boga, czasem są wyrzutem sumienia, gdy opowiadam o czymś czego nie robię, mogą też być umocnieniem, wyrażeniem siebie i dobra, które staram się czynić. Czy moje słowa potwierdzają się w moich czynach? Na ile głoszę Jezusa tylko słowem, a na ile moim życiem? Nie należy rezygnować z głoszenia nawet, jeśli czuję że ma ono niewielki związek z moim życiem.   

2) Nie oglądasz się na osobę ludzką

Zasłuchanie w głos Boga powoduje, że w naszym życiu i postępowaniu stajemy się ludźmi bożymi; jeśli trzeba jesteśmy surowi i wymagający, kiedy indziej potrafimy być łagodni i miłosierni. Kierujemy się względami bożymi, a nie ludzkimi. Staramy się uratować duszę człowieka i rzeczywiście mu pomóc, a nie jedynie uspokoić jego wyrzuty sumienia. Mówienie prawdy z miłością, mając na uwadze tylko dobro człowieka, bywa kosztowne i wymagające. Czy proszę Boga o światło i odwagę kiedy mam powiedzieć komuś coś trudnego? Czy nie boję się mówić rzeczy trudnych, ale koniecznych by pomóc? Kiedy mówię prawdę czy zawsze mam na względzie dobro tego człowieka? Zobacz to na konkretnych przykładach ze swojego życia.

3) Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga

Jezus znał prawdę o sercu każdego napotkanego człowieka. Widział jego najgłębsze pragnienia i motywacje. Prośmy o Jego spojrzenie na nasze serca. Czy widzę, co należy oddać Bogu i Jego tam zaprosić, a co po prostu leży w mojej gestii i jest na moje siły? Jakie są proporcję między tym co należy do Boga, a tym co winny jestem „cezarowi”? Przegięcia możliwe są w obie strony. Zrzucanie wszystkiego na Boga bez mojego zaangażowania w codzienność może być ucieczką od rzeczywistości. Próba radzenia sobie ze wszystkim może prowadzić do poczucia beznadziei…

Rozmowa końcowa. Porozmawiaj z Jezusem jak z przyjacielem o tym, co było ważne dla Ciebie w tej medytacji i odmów „Ojcze nasz”.

Rozważania:

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 22.10.2017
XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 15.10.2017
XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 08.10.2017
XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 01.10.2017

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA – 24.09.2017

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 17.09.2017

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 10.09.2017

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 03.09.2017

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 27.08.2017

XX NIEDZIELA ZWYKŁA – 20.08.2017
 
XIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 13.08.2017
Święto Przemienienia Pańskiego – 06.08.2017
XVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 30.07.2017
XVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 23.07.2017
XV NIEDZIELA ZWYKŁA – 16.07.2017
XIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 09.07.2017
XIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 02.07.2017

Autorem punktów do medytacji ignacjańskiej jest o. Michał Masłowski, SJ